Podobnie jak w przypadku żłobka i klubu dziecięcego także instytucja dziennego opiekuna pomaga rodzicom w godzeniu pracy zawodowej z obowiązkami rodzinnymi (sprawowaniem opieki nad dziećmi).
W czasie, gdy rodzice nie mogą sprawować opieki nad dzieckiem z powodu np. pracy zawodowej, mogą je powierzyć opiece dziennego opiekuna. Opieka sprawowana jest w warunkach domowych, a czas sprawowania opieki przez dziennego opiekuna efektywniej dopasowany do czasu pracy rodziców.
Opieką dziennego opiekuna mogą być objęte dzieci w wieku od 20 tygodnia życia do końca roku szkolnego, w którym dziecko ukończy 3 rok życia lub w przypadku gdy niemożliwe lub utrudnione jest objęcie dziecka wychowaniem przedszkolnym – 4 rok życia. W przypadku, gdy dziecko, które ukończyło 3 rok życia powierzone jest opiece dziennego opiekuna, rodzice tego dziecka, są zobowiązani do złożenia podmiotowi zatrudniającemu tego dziennego opiekuna oświadczenia o przeszkodach w objęciu dziecka wychowaniem przedszkolnym.
W dziennym punkcie opieki nad dziećmi prowadzone są zajęcia opiekuńczo-wychowawcze i edukacyjne, które uwzględniają właściwy do wieku rozwój psychomotoryczny malucha. Podczas opieki pielęgnacyjnej oraz edukacyjnej dzienny opiekun ma obowiązek wziąć pod uwagę indywidualne potrzeby dziecka.
Zapraszamy do naszych placówek:
Dziennym punktem opieki nad dziećmi określa się jedną z form instytucjonalnej opieki nad maluszkami. Jest ona sprawowana przez dziennego opiekuna, który dba o to, by zapewnić dziecku w wieku od 20. tygodnia życia do ukończenia 3 lat właściwą opiekę w warunkach bytowych zbliżonych do warunków domowych.